CSS Templates        † Burun Kuruluğu †

Tedavi İle İlgili Bilgiler

Soğuk Buhar Makineleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Soğuk buhar makineleri nasıl kullanılmalı, ortam nemi hangi düzeyde olmalı ve makine özellikleri nasıl olmalı? ...

Burnun Tuzlu Sularla Lavajı Nasıl Yapılır?

Okyanus sularının kullanımı, Sinüs Rinse kullanımı ve evde tuzlu su hazırlanması ile ilgili bilinmesi gerkenler ...

Burun Kuruluğu Tedavisi - Genel Özellikler

 

image

Burunda kuruluk hissi olması durumunda alınması gereken önlemler ve genel tedavi prensipleri aşağıdaki şekilde özetlenilebilir (her bir konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere yandaki link grubundan ulaşabilirsiniz):

 

 

image

Çevresel Önlemler


Burun kuruluğuna neden olabilecek kuru, çok sıcak ya da çok soğuk, klimalı hava şartlarından uzak durulması ya da ortam havasının nem düzeyinin soğuk buhar makineleri ya da diğer nemlendirici cihazlarla normal düzeye getirilmesi.

 

 

imageBurun Mukozasına Yönelik Tedavi

Burun içerisine tuzlu sularla lavaj yapılması, vazelin, pantenol, A ve E vitaminlerini içeren damla, sprey ya da merhemlerin yanı sıra okyanus tuzu ve gliserin türevi içeriği bulunan merhemlerin kullanılması sayesinde burun mukozasının nem kaybının önlenmesi, mukoza yenilenmesinin sağlanması ve silyer hareketlerin arttırılması sağlanabilir.

 

image

Beslenmenin Düzenlenmesi


Ağızdan sıvı alımının arttırılması burun mukozasındaki nem dengesi için oldukça imageönemlidir. Günde en az 7-9 bardak su ya da meyve suyu içilmesi, özellikle su içeriği yüksek meyve ve sebzelerin yenmesi mukozaların nemlenmesi için faydalı olacaktır.
Bunların dışında, fazla miktarda alkol, kahve ve tuz kullanımı mukozaların kurumasına neden olabileceğinden bunların kullanımının azaltılması da yine faydalı olacaktır.

 

 

image 

Burun Kuruluğuna Neden Olabilen İlaçların Kesilmesi


Burun kruluğuna neden olabilen pekçok ilaç (allerji ilaçları gibi) mevcuttur. İlgili ilaç listesine yandaki linklerden ulaşabilirsiniz. Bu ilaçların - doktora danışılarak- kesilmesi yine burun kuruluğu tedavisinde faydalı olacaktır.

 

 

Dr.Murat Enöz - www.kulakburunbogaz.info