CSS Templates        † Burun Kuruluğu †

Tedavi İle İlgili Bilgiler

Soğuk Buhar Makineleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Soğuk buhar makineleri nasıl kullanılmalı, ortam nemi hangi düzeyde olmalı ve makine özellikleri nasıl olmalı? ...

Burnun Tuzlu Sularla Lavajı Nasıl Yapılır?

Okyanus sularının kullanımı, Sinüs Rinse kullanımı ve evde tuzlu su hazırlanması ile ilgili bilinmesi gerkenler ...

Burun Kuruluğu İle İlgili Uyarılar

 

imageBurun kuruluğu tedavisi amacıyla evde soğuk buhar kullanırken ortam nemi ne düzeyde olmalıdır?  
                                            

Burun mukozası ortam nemi %40 ve üzerinde olduğunda ideal nemlenme ve fonksiyon görme kapasitesine ulaşmaktadır ancak; ortam nemi %50 nin üzerinde olduğunda ev tozu akarlarının üremesi oldukça hızlanmaktadır. Yani soğuk buhar makineleri kullanılırken ortam nemi %40 ve biraz üzeri olarak ayarlanılalabilir. Ortam nemi yükseldikçe oda içerisindeki ev tozu akarları ve mantarların üremesinin artabileceği, dolayısıyla ev içerisinde yaşayan allerjik bünyeli kişiler için olumsuz koşulların ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

 

Burun kuruluğu tedavisi amacıyla kullanılması gereken ilaçlar seçilirken hangi özellikleri taşımasına dikkat edilmelidir?

Burun kuruluğu tedavisinde kullanılacak ilaçların burun içerisinde tahriş hissi uyandırmaması, toksik madde içermemesi, uzun süreli sitemik yan etkisi olmaması, burun mukzoası ve silyalar üzerine olumsuz etki gösterebilecek içermeyen bir madde içermemesi gibi özellikleri taşıması beklenebilir. Bu anlamda burun içerisine çok uzun süreli (örneğin birkaç ay gibi ...) antibiyotikli merhemlerin kullanılması uygun değildir. Burun içerisine bölgesel enfeksiyon ya da bakteri taşıyıcılığının önlenmesi amacıyla kullanılabilecek merhem, pomat gibi ilaçların özellikle cillte kullanılanlar değil; göz için kullanılan gruptan olmasına dikkat edilmelidir.


Grip, nezle gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında burun akıntısı mevcutken burun içerisinin peçete ya da kağıt havlu sokularak temizlenmeye çalışılması  doğru değildir!

Grip, nezle gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında, burnun akıntılı olduğu dönemlerde hem akıntıların ve burun içi mikropların uzaklaştırılması hem de burun içi fizyolojinin korunması amacıyla burun temizliğinde tuzlu sularla lavaj yöntemlerinin kullanılması daha uygundur. Sürekli tuzlu su uygulama imkanı olmasa da; aralıklı olarak burun içerisinin tuzlu sularla yıkanması, hastanın iyileşmesi için çok faydalıdır. Burun içerisine peçete ya da kağıt havlu sokularak temizlenmeye çalışılması ve beraberinde burun kuruluğuna neden olabilen dekonjestan içeren grip ilaçlarının alınması burun mukozasındaki nem kaybını arttırabilir.


 

Dr.Murat Enöz - www.kulakburunbogaz.info